top of page
Obrázek autoraTomáš Velek

Bitcoin překonal stříbro, další bude zlato! Bitcoin je na cestě na 100 000 USD.

Bitcoin je nyní sedmým nejcennějším aktivem na světě. Jeho tržní kapitalizace minulý týden překonala nejen stříbro, ale i těžební gigant Saudi Aramco, a dosáhla úctyhodných 1,8 bilionu dolarů.

Nejbližšími „soupeři“ na cestě vzhůru jsou Amazon a Google, jejichž tržní kapitalizace činí přibližně 2,1 bilionu dolarů. Pokud by Bitcoin tyto technologické giganty předběhl, posunul by se na páté místo v globálním žebříčku. K tomu by stačilo, aby jeho cena překročila hranici zhruba 100 000 dolarů. Další metou by pak byl Microsoft, jehož tržní hodnota je však o celý bilion dolarů vyšší.


Cena Bitcoinu pokračovala i minulý týden ve svém růstu, přičemž ve středu dosáhla nového historického maxima na hodnotě 93 480 dolarů.


Výjimečné milníky zaznamenalo také bitcoinové ETF od BlackRocku. Během pouhých 211 dní existence dosáhlo hodnoty 40 miliard dolarů, což z něj činí nejrychleji rostoucí ETF v historii. Tento výkon mu zároveň zajistil místo mezi 1 % největších ETF na světě. Pro srovnání, předchozímu držiteli rekordu trvalo dosažení stejné hodnoty 1 253 dní, tedy více než šestinásobek času.


Bitcoin US ETFs zaznamenaly minulý týden čistý příliv 1,671 miliardy USD a celkový příliv narostl již na 27,461 miliard USD.


Ethereum US ETFs se během minulého týdne také oživily a zaznamenaly čistý příliv slušných 510 milionů USD, což při 1/4 kapitalizaci vůči Bitcoinu není vůbec malé číslo. Navíc se Ethereum ETF poprvé od svého spuštení dostalo do kladných čísel s aktuálním čistým celkovým přílivem od spuštění 178 milionů USD.


Bhútán má Bitcoiny v hodnotě třetiny svého HDP

Zatímco u nás stále probíhá debata o zdanění Bitcoinu ve srovnání s akciemi nebo bitcoinovými ETF (hlasování by mohlo proběhnout už tento pátek), některé země už Bitcoin přijaly ve velkém. Mezi nejvýznamnější hráče v tomto ohledu patří Salvador a Bhútán.


Salvador, známější díky prezidentovi Nayibu Bukelemu, vlastní podle údajů tamního bitcoinového úřadu 5 932 BTC. Při ceně 90 000 dolarů za Bitcoin se jedná o částku přibližně 534 milionů dolarů, což odpovídá asi 1,5 % HDP země.


Bhútán však v tomto srovnání jasně vede. Tento malý jihoasijský stát s populací kolem 800 tisíc obyvatel (oproti 6,4 milionům v Salvadoru) drží podle dat společnosti Arkham Intelligence 12 574 BTC v hodnotě 1,13 miliardy dolarů. Tato částka odpovídá více než třetině HDP Bhútánu, které činí necelé 3 miliardy dolarů.


Zajímavé je, že přístup těchto dvou zemí k Bitcoinu je zcela odlišný. Zatímco Salvador nakupuje Bitcoiny postupně metodou DCA (Dollar Cost Averaging), Bhútán již roky tiše těží vlastní Bitcoiny, čímž si vybudoval silnou pozici v kryptoměnovém světě.


Elon Musk povede vládní oddělení pro efektivitu

Zvolený prezident Donald Trump oznámil, že Elon Musk bude jedním z vedoucích nově vzniklého Oddělení pro vládní efektivitu (DOGE - Department of Government Efficiency). Název úřadu nápadně připomíná Muskův oblíbený altcoin Dogecoin, který je známý spíše jako internetová recese než jako seriózní kryptoměna.


Musk, který je šéfem Tesly a SpaceX, bude DOGE řídit společně s podnikatelem Vivekem Ramaswamym, známým z oblasti biotechnologií a také jako někdejší uchazeč o prezidentský úřad. Nový úřad si klade za cíl zjednodušit vládní byrokracii, snížit nadbytečné regulace, eliminovat plýtvání veřejnými prostředky a restrukturalizovat federální agentury.


Další známou postavou spojenou s kryptosvětem v okruhu Trumpovy administrativy je Charles Hoskinson, zakladatel Cardana. Hoskinson plánuje spolupracovat s vládou na formování regulace kryptoměn, což by mohlo významně ovlivnit budoucnost celého odvětví.


FBI zasáhla proti šéfovi Polymarketu

Po potížích ve Francii čelí predikční platforma Polymarket problémům i ve Spojených státech. Ve středu ráno provedla FBI razii v manhattanském bytě generálního ředitele Shaynea Coplana. Šestadvacetiletý podnikatel byl podle zdrojů The Post probuzen přímo v posteli a bezpečnostní složky po něm požadovaly vydání jeho telefonu a dalších elektronických zařízení.


„Je to ukázkové politické divadlo,“ uvedl zdroj blízký případu. „Vše mohlo být řešeno přes jeho právníka. Místo toho inscenovali razii, aby vytvořili mediální senzaci a zneužili ji k politickým účelům.“

Razie vyvolala řadu otázek ohledně motivací a načasování tohoto zásahu.


On-chain realizované zisky Realizované objemy zisku se aktuálně pohybují v průměru kolem 1,56 miliardy USD/den, přičemž dlouhodobí držitelé přispívají 720 miliony USD, což představuje 46% z celkového počtu.

Navzdory tomuto nárůstu v oblasti vybírání zisků je agregovaný objem realizovaného zisku přibližně poloviční oproti tomu, co bylo zaznamenáno během předchozích cyklických ATH (které překročily 3 miliardy USD/den, přičemž více než 50% bylo připsáno dlouhodobým držitelům). To opět naznačuje, že může existovat další prostor pro růst, pokud bude poptávka nadále proudit a že je zapotřebí většího tlaku na straně prodeje, než bude dosaženo typických vrcholných úrovní realizace zisku.


17 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page