Bitcoin minulý týden opět pokořil své historické maximum (ATH), když se jeho cena vyšplhala na 108 364 dolarů za jednu minci. Po tomto rekordu však přišel rychlý pokles, a už za tři dny jste mohli Bitcoin koupit za cenu kolem 92 tisíc dolarů.
Momentálně se cena drží pod hranicí sto tisíc dolarů. Vedle spekulací o tom, zda budou letošní Vánoce na sněhu nebo na blátě, se tak můžeme zamýšlet i nad tím, jestli Bitcoin na Štědrý den bude nad 100 000 $ nebo pod.
Dění okolo ETF přináší novinky
V podcastu Coinage zazněla zajímavá slova od komisařky SEC Hester Peirceové, která vyjádřila ochotu přehodnotit možnost věcných odkupů (in-kind redemptions) u spotových bitcoinových ETF. Tento mechanismus by investorům umožnil převést Bitcoiny zakoupené prostřednictvím ETF do vlastní úschovy.
Autor na Bitcoinmagazine k tomu trefně poznamenal: „Bitcoin byl stvořen pro svobodnou existenci ve svém přirozeném prostředí, ne pro život v zoologické zahradě jménem Wall Street. Věcné odkupy by mohly otevřít klec a vrátit Bitcoin zpět tam, kam patří.“
Tohle je by byl velmi zajímavý posun, otevřela by se cesta pro klienty opět z Bitcoin ETF nazpět udělat skutečný Bitcoin bez nutnosti prodávat.
Americké ETFs
Během minulého týdne došlo k čistému přílivu do Bitcoinových ETFs 456 milionů USD.
Za čtvrtek a pátek došlo k výrazným odlivům jako rekace na výhled FED pro rok 2025, konkérntně došlo ke změně výhledu snižování úrokových sazeb a inflace. Inflaci očekává FED rostoucí z 2,1% na 2,5% a tím tedy nedojde ke 3 snižování jak bylo v plánu, ale jen ke 2 během roku 2025. Velmi podobně reagovaly i Ethereové ETFs, kde také byl negativní čtvrtek a pátek jako reakce na FED.
Evropská unie a Bitcoinové rezervy?
O bitcoinových rezervách se začíná mluvit i v Evropě. Francouzská europoslankyně Sarah Knafo vyzvala ve svém projevu Evropskou unii k vytvoření strategických bitcoinových rezerv a zároveň ostře vystoupila proti digitálnímu euru.
„Ne digitálnímu euru, ano strategické bitcoinové rezervě,“ napsala Knafo na síť X spolu s videem svého projevu v Evropském parlamentu.
Knafo ve svém projevu zmínila například Salvador, který přijal Bitcoin jako oficiální platidlo v roce 2021, i nové kroky nastupující administrativy Donalda Trumpa vstříc kryptoměnám. Připomněla také nedávné prohlášení předsedy FEDu Jeroma Powella, který označil Bitcoin za digitální zlato.
Podle Knafo však Evropa přistupuje ke kryptoměnám odlišně – místo podpory se zaměřuje na regulaci, zdanění a omezení inovací. Salvador a dohoda s MMF
Salvador souhlasil s ústupky ve své bitcoinové politice, aby získal 3,5 miliardy dolarů od Mezinárodního měnového fondu (MMF). Bitcoin sice v zemi zůstává zákonným platidlem, ale některé změny byly nevyhnutelné, protože MMF tuto politiku příliš nepodporuje.
Největší obětí dohody je státní bitcoinová peněženka Chivo, která bude buď prodána, nebo zlikvidována, jak uvedla Stacey Herbertová, šéfka „Úřadu pro Bitcoin“. Soukromé bitcoinové peněženky ale zůstanou v provozu a budou dále dostupné obyvatelům Salvadoru. Chivo si nicméně v minulosti udělala špatné jméno únikem osobních údajů pěti milionů lidí, takže její zánik asi nikoho mrzet nebude.
Dohoda také stanoví, že přijímání Bitcoinů v soukromém sektoru bude nadále dobrovolné (jak už tomu fakticky bylo) a daně se budou platit výhradně v amerických dolarech.
Ironií osudu je, že hned po oznámení dohody Salvador koupil místo tradičního jednoho rovnou jedenáct Bitcoinů. Na sociálních sítích už kolují vtipy, že získané peníze od MMF použije země na nákup dalších Bitcoinů. HODL slaví 11 let
Slovo HODL, které kryptonadšenci používají k vyjádření, že své bitcoiny neprodávají, ale drží, vzniklo přesně před 11 lety. A stejně jako mnoho velkých věcí, i tohle začalo nenápadně – a omylem.
Bitcoiner s přezdívkou GameKyuubi tehdy pod vlivem whisky napsal na fórum Bitcointalk, že neumí obchodovat, protože vždy prodává příliš brzy a nakupuje pozdě. Doporučil ostatním, aby místo obchodování bitcoiny jednoduše drželi. Přitom omylem místo „hold“ napsal „HODL“.
Fórum okamžitě přijalo HODL jako nový výraz a během krátké doby se stal oblíbeným symbolem komunity, který se šíří dodnes.
Realizace zisků
Objemu zisků, které získávají dlouhodobí držitelé dosáhla na nové ATH ve výši 2,1 miliardy USD/den. Přijmeme-li zjednodušený předpoklad, že každý prodávající je spárován s kupujícím, toto pozorování poskytuje určitý pohled na sílu strany poptávky, která naopak na trh poskytla odhadem 2,1 miliardy USD čerstvého kapitálu.
K tomu dochází, když jsou mince držené dlouhodobými držiteli distribuovány novým investorům, což zase zdůrazňuje nárůst nových aktivit na straně poptávky. Nicméně podíl bohatství v držení těchto nových investorů ještě nedosáhl výšek, jaké jsme zaznamenali během předchozích vrcholů cyklu ATH. Interpretace je taková, že trh možná nedosáhl úrovně euforického zápalu a nasycení spekulanty, jaké bylo vidět v předchozích cyklech.
Comments